Закрити мобільне меню
Пошук по сайту
UA EN
«Дешифрувати» – китайський роман про математичного генія
23.03.2021 Рецензії

«Дешифрувати» – китайський роман про математичного генія

… Хробак трохи вчився – щороку в сезон опадання цвіту груші. Тоді пан Заморський збирав опалі квітки і кликав Хробака порахувати, а потім записував їх точну кількість на стіні. І так тривало по кілька днів. Тому з кожним сезоном опадання грушевого цвіту зростало Хробакове вміння рахувати, додавати й віднімати. А також формувалися поняття про одиниці, десятки, сотні, тисячі й десятки тисяч.

Хробак – дитяче прізвисько головного героя книги «Дешифрувати» китайського письменника Мая Дзя, що у 2019 році в україномовному перекладі Надії Кірносової випустило сходознавче видавництво «Сафран». У дорослому віці герой матиме ім'я Дзін Джень, і він буде математичним генієм. Такий поетичний опис процесу його опанування арифметики до того ж дуже кінематографічний. При вдалому освітленні й майстерній операторській роботі така сцена неодмінно запам’яталася б глядачам, як, наприклад, сцена з Расселом Кроу в «Іграх розуму», де він пише на шибці крейдою математичні формули.

Та «Дешифрувати» – не лише про красиві образи. Це також захопливий детектив, особиста драма й історична замальовка з історії Китаю XX століття. Цей твір прославив автора, зайнявши перше місце у рейтингу китайських романів 2002 року Китайського товариства художньої літератури, а також потрапив у шорт-лист літературної премії Мао Двеня – основної літературної премії у Китаї. Нині ж «Дешифрувати» можна прочитати 33 мовами, у тому числі й українською.

Після підрахунку цвіту груші далі на героя чекали все складніші математичні завдання, розв'язуючи які він вражав усе більш авторитетних вчених. Нарешті генієм Дзін Дженя зацікавились спецслужби, даючи йому завдання розшифровувати таємні коди – щоразу складніші. А ось як «дешифрує» роман нобелівський лауреат з літератури Мо Янь:

«Дешифрувати» розповідає нам історію дивної людини. У ній разом співіснували геніальність та дурість. Розшифрування коду – це країна див, створена письменником аби випробувати цю дивну людину. У цій країні див ми бачимо людську гідність і славу, людську крихкість і нещастя, і, звісно, ми також можемо побачити там і свою власну тінь.

Своїми враженнями від роману з нами поділився й український знавець китайської літератури Володимир Урусов:

Після перекладу на англійську мову роман «Дешифрувати» було включено до «Penguin Classics» – книжкової серії видавництва Penguin Books. Це єдиний сучасний китайський роман, вибраний до цієї колекції після творів Лу Сіня, Цянь Джоншу та Джан Айлін. Він став найвпливовішим перекладом з китайської 2014 року з книг цієї серії. Британський тижневик «Економіст» залучив його до «10 видатних романів світу 2014 року».

Для мене найбільш цікавим стало відображення історичного періоду 30-х – 60-х років у Китаї, на тлі якого відбуваються загадкові події роману. Письменник втілив своє бачення війни та соціальних потрясінь тих часів в коментарях оповідача. Особиста історія письменника теж є непростою. Він народився 1964 року в селі Дзяменьков району Фуян міста Ханджов. Батьки Мая Дзя були звичайними селянами, сім'я жила бідно. У автора було важке дитинство. З ним ніхто не хотів дружити. За словами Мая Дзя, основною причиною було те, що його батько був звинувачений, як «правий» контрреволюційний елемент, бо дід по батькові сповідував християнство, а дід по матері був поміщиком. Такою була логіка тих часів.

Неординарна подальша кінематографічна доля роману, за яким 2015 року було знято телевізійний серіал. Серіал «Дешифрувати» вийшов в ефір 20 червня 2016 року на хунаньському каналі супутникового телебачення «Золотий орел». 2 листопада 2016 року на 12-му Китайсько-американському кінофестивалі серіал «Дешифрувати» отримав приз «Золотий ангел», як кращий серіал, а режисер Ань Дзянь – приз «Золотий ангел» за кращу режисуру. У лютому 2017 року серіал отримав 11-у нагороду телевізійної індустрії «Найкращий телевізійний серіал».

Олександр Николишин, для української редакції Медіакорпорації Китаю

Поділитися icon facebook share