Наше видавництво прагне познайомити вас із різними культурами, країнами та регіонами Азії. Ми усвідомлюємо свій виклик – показати читачеві надзвичайно строкатий і захопливий континент. Та ми маємо унікальні видання, які привідкриють нам цей таємничий світ.
Одним із перших наших видань стали ілюстровані «Мандрівки Гімалаями. Казки з Тибету, Ладакху, Бутану і Сіккіму», які знайомлять нас із фольклором цих чотирьох історичних областей Гімалаїв. Тибет був незалежним королівством із VII століття до 1950 року. Ладакх і Сіккім були незалежними князівствами, а з 1975, побувавши під протекторатами різних держав, входять до складу Індії. Незалежне буддійське королівство Бутан – єдина країна світу, де існує Міністерство щастя.
Сусідня Індія – країна незрівнянної різноманітності та багатої культурної спадщини. Від засніжених Гімалаїв на півночі до тропічних берегів на півдні, культурний ландшафт Індії настільки ж різноманітний, як і її географія. У цій величезній країні проживає понад 1,4 мільярда людей, які створюють культурну мозаїку завдяки поєднанню мов, релігій та мистецтва.
Свій внесок робить і джайнська громада Індії, яка налічує всього 0,4% від загальної кількості населення і сповідує джайнізм – одну з трьох великих релігій Індії. Про цю релігію можна прочитати у нашому виданні «Аспекти джайнізму». Зокрема джайнізм послідовно і максимально широко обстоює принцип агімси, тобто утримання від заподіяння шкоди всьому живому. Агімса вплинула не лише на індійське релігійне життя, а й на політичне. У своїй боротьбі за незалежність Індії Магатма Ґанді спирався на агімсу, таким чином ставши ідеологом ненасильницьких методів опору.
Дві інші великі релігії Індії – це індуїзм і буддизм. Про мистецтво цих релігій можна дізнатися з нашого видання «Мистецтво Азії та ісламського світу», що є візитівкою східних надбань Музею Ханенків. Музей володіє невеликою колекцією мистецтва індуїзму і пам’ятками релігійного мистецтва буддизму, зокрема взірцями тангка (живопис на тканині) тибетської, монгольської та калмицької шкіл.
Ще один розділ книги присвячено ісламському мистецтву. Неможливо розділити Азію та ісламський світ, адже ісламські й азійські культури співіснували впродовж тисячоліть. Ісламське зібрання Музею Ханенків налічує близько 900 предметів, а найповніше в колекції представлено мистецтво Ірану Х–ХVII століть.
Водночас ісламський світ виходить далеко за межі Азії, охоплює і Північну Африку, й частину Європи, тож у нашому виданні «Жіночий емірат? Політикині мусульманського світу», серед іншого обговорюється фемінізм, права жінок у Туреччині, Ірані, Іраку, Катарі, Бахрейні, ОАЕ, Саудівській Аравії тощо. Особливо цінним є те, що в книзі розповідається і про політичні традиції кримських татарок після 1917 року. Надання політичних прав жінкам на Кримському півострові в 1917 році – це перший випадок політичної рівності жінок і чоловіків у тюрксько-мусульманському світі. Тоді чотири жінки вперше були обрані до органу конституційної влади – І кримськотатарського Курултаю у Криму.
Так, із далеких Індії та Тибету через Персію і Туреччину ми дістаємося до України. І хай цей символізм нагадає нам про тісні й історично тривалі зв’язки між Україною та Сходом.
Михайло Грушевський («На порозі нової України», 1918):
«...коли школою для нас мусять бути... краї західної культури, полем нашої діяльності, нашої власної творчості повинні бути краї, які, подібно як і Україна, виросли у впливах чи зв’язках східної культури — краї в сфері нашої чорноморської орієнтації, об’єднані Чорним морем як центром комунікації й різнородних культурних і політичних взаємин. Та східна спадщина, котра так глибоко залягла в нашім житті — перероблена, перетравлена реактивами західного нашого духу, але зовсім не витравлена, являється настільки цінною складовою частиною української культури, українського життя, що ми зовсім не маємо причини її цуратись, ослаблювати чи хоч би ігнорувати в планах нашого будучого життя»
«…Дуже сильною і діяльною в нашім житті була і зісталась стихія східна, дуже складна в своїх елементах»